Rmtelen Wilde-ciklus
Sandman 2008.11.08. 20:56
VI.
Wilde hossz id utn egy knyvtri knyvet lobogtatva trt vissza az letembe. Szinte ktsgbeesve mutatta a gerincen a feliratot: Wilde Oszkr: Dorian Gray arckpe.
Ugyan elmesltem neki a dolgok httert, m t ez nem nyugtatta meg, s glnsan tkeresztelt engem is. Tbbszr. Bosszantan.
Vgl feladtam, s hagytam, hogy levelezsbe kezdjen Verne Gyulval.
VII.
Olyan kr, hogy felnsz - mondja desanym, sokszor, elmerengve, fjdalmasan. - Olyan kr, hogy felnsz - teszi mg hozz a nyomatk kedvrt, mintha ezekkel az anyai shajokkal megllthatn az id mlst, vagy taln vissza is fordthatn. Minden egyes mondatban ott rejtzik a remny, hogy taln Pn Pterr vltozom. Valakiv, aki sosem n fel. (Nem, mintha ismernnk Pn Pter desanyjt. Nem lehet vele kimondottan sokat.)
***
Olyan kr, hogy felnsz - mondja Wilde, de szerencsre nem ismtli el. Rgi verseimet olvassa, velk a mltamat, s furcsa mdon a lelkemet, a titkaimat. Hagyom, tegyen, amit akar. Ahogy flrenzek, ltom a sziluettjt, fekete manyagrl visszatkrzd kezt, mely fogyott ugyan, de az let nyomtalanul telt el felette. (Sem munka sta barzdk, sem br all kkl, ltvnyos erek, vagy csontok nincsenek.)
-Mirt? - krdezem egyfajta lemondssal.
Azt feleli azrt, mert most nincs szksgem pldakpre. Olyasvalakire, akit utnozhatok. Legalbbis azt hiszem, merthogy egyn vagyok, nll ember, sajt gondolatokkal. Ezeket kell rvnyre jutattom. Legalbbis, azt hiszem.
De tvedek - mondja -, mert mindig is szksgem lesz valakire, akire felnzek, akin fggk, akit msolok. Jt tenne, ha a kor nem erltetn az individualitst - gy tartja. Meg, hogy eldk nlkl nem leszek senki, hogy akkor lennk valaki, ha elzrnnak mindentl (filozfiai Robinson Crusoe), minden ingertl, s nem lennk indigja megannyi embernek, ha nem keldtt volna a bordim kz annyi akarat (ahogy kitrt ujjakkal kaptak a szvem fel), s ha nem marta volna a szvembe magt annyi hit (akik marokra tudtk fogni a bennem dobogt) s ha nem ragadt volna nyelvemen annyi szkapcsolat.
De gy - trdjek bele - nem leszek egyedi, csak azon vlemnyek szcsve, amelyeknek valaha igazat adtam.
Wilde-ra nzek. A verseimet olvassa. Ers a gyanm, hogy meg sem szlalt...
VIII.
Wilde a szfn l, mellette egy vznyi fehr liliom, kezben bbor brkts drmk, kezben egy szl kk fstt ereget cigaretta, kezben egy pohr brandy, kezben egy msik kz, kezben egy toll, papr, vres tr, veg, szl rzsa, egy rme, a sors...
Wilde a szfn l, olvas, mellette liliom (a szoba slyos, bdt, des illat), az arca rdekld, s ha valami megtetszik neki, ajkai nmn formzzk az olvasottakat.
Wilde a szfn l, olvas, s egyre valsgosabb, mg n eltnk az nlamnl nagyobb fantzijban.
IX.
Vastag por fedte mr az emlkeket, amiket feleleventettem, az embereket, akiket jjlesztettem. Olyan pillanatok tmkelege vlt egyazon rban egy fl let mozaikjv, amelyek sehogy sem illettek ssze, mint tbb klnbz kirak. (Kis kirakk, amiket idseknek ksztenek, s nagyobbak, amiket egszen kicsiknek.) Fnykpekrl gngyltem le a szp, szablyos pkhlkat, amelyek soha nem ltezett, vagy ppen csak ltez (pr vig, vagy csak napokig) szemlyeket brzoltak.
Undorodtam a kezemre s elmmre tapad mocsoktl, amit ezek az elmlt, vagy elmulasztott emlkek tapasztottak rjuk. (Wilde lemosta a kezem, valamifle mest mondott, taln akkor tallta ki.)
Takartottam.
(Felejtettem.)
X.
Wilde krdezz-felelekezni akart, gy ht jtszottunk.
- Mirt j az neked – krdeztem -, hogy forrspontig hevlsz, majd abban a lzban, amit te az letednek nevezel, roncsokig aprzdva lsz el?
Wilde vllat vont, s elmosolyodott. Azt mondta, ez csak klti krds, hogy nem vlaszol, majd meghzta az veget. „Te jssz.” – hangjra rlt az alkohol, reszelss tette.
Vrtam, hogy is valami ostoba krdst tegyen fel, amire n majd nem vlaszolok, s aztn akaratomon kvl n is iszom.
Nem akarom elrontani a jtkt. Az krdse jobb lesz.
De n tudni fogom a vlaszt.
|