5. fejezet
Meril 2008.10.16. 15:16
A XIX. szzad az emberisg igazi bredsnek korszaka volt. Egyre tbb j tallmny s felfedezs gazdagtotta a vilgot; csodaknt terjedtek el a gpek, a vast, ksbb az elektromossg, a villany, mikzben lassan, de biztosan vlt az emberek mindennapjainak rszv. A bizonytalan, ktes eredet tudomnyok, mint amelyek szletsnk korban uralkodtak, megszntek ltezni. Helyettk megjelent a fizika, a kmia s egyb j ismeretek, mellettk j tudsok, mint Sir Newton vagy Dr. Darwin, kiknek mvei sokkal biztosabb s elfogadottabb lbakon lltak.
Vltozott a vilg, de n mr nem tudtam s nem is akartam kvetni t. Csupn egy cl foglalkoztatott, hogy kidertsem ltnk valdi okt s helyrehozzam azt az vszzados bnt, amellyel tkozott lnyekk tettek engem s nvremet, Noirt s Blancot. Nem a jindulat, sokkal inkbb a kvncsisg vezrelt, s a remny, hogy elmlik majd az a fjdalom lelkem stt mlyrl. Genfbe utaztam ezrt a forradalmat kveten, hogy bks csendben kutathassak mltam rejtlyei utn. Az Alpok vad, de mgis nyugalmat raszt hegyei biztonsgot nyjtva nehezedtek flm. Taln mg sosem reztem addig azt a megrt magnyt, clom mgsem veszthettem szem ell. Kezdetben fogalmam sem volt, hol kezdjem az egszet. Apnk jegyzetei rendelkezsemre lltak ugyan, de annyi hossz v utn meglehetst rtelmetlenek voltak szmomra, hozzrt alkimistt pedig joggal gondoltam, hogy hiba is keresnk. Utols remnyemet a mlt neves mveibe vethettem Paracelsustl vagy ppen Albertus Magnustl. Hirtelen feltmadt tudsszomjamat az knyveikbl prbltam csillaptani, krdseimre mgsem leltem igazi s kielgt vlaszt.
Megtudtam, hogy apnk, Levray ltrehozta a blcsek kvt, amely bizonytja gonoszsga s aljassga mellett hatalmas tehetsgt is. Azonban tervhez szksge volt az let elixrjre is, hiszen elszr embert kellett lnie, hogy ksbb j letet leheljen bel. Vajon hnyan estek ldozatul, mire megtallta a tkletes eszkzket s folyamatot a mvelethez? Rszben undorral tlttt el a gondolat, azonban nmi elismers s kvncsi gynyr is keveredett emell, hiszen n mr csak a puszttsban leltem igazi szenvedlyem. Mindekzben Paracelsus knyveibl azonban rgtn kiderl, hogy a vgeredmny ugyan az alkmia halhatatlan szent nevt dicstheti, az ra hatalmas s Isten elleni tett. Az gy nevezett transzmutcival lehet tbb lelket is egybeolvasztani - ez az egyetlen, amirl emltst tesz. Magnus mvei habr csak bizalmasan mertek errl szt emelni, de elmletben egy llek sztvlasztst sem zrta ki, mint egy ellenttesen vgrehajtand folyamatot.
Apnk egyrtelmen tlpte tettvel azt a hatrt, mellyel rk krhozatra tlte nmagt s minket is. Jegyzetei s eszkzei kztt meglelve napljt, pedig okaira s mltjra is fny derlt elttem.
Michel Levray, egy francia keresked egyetlen fiaknt jtt a vilgra az r 1736. vben. Szlei gazdagok voltak - nemesi szrmazsukat is tekintve -, egyrtelm volt teht, hogy gyermekket kivl nevelsben rszesttettk. A kor legnevesebb tudsai csiszoltk lesre az ifj Levray elmjt s tereltk menthetetlenl az alkmia rejtlyes tudomnynak medrbe. Anyja halla utn azonban jformn egyedl maradt a gyermek, hiszen apja klfldn intzte a csald meglhetst biztost vllalkozsokat. Csupn egyetlen bejegyzs tanskodik arrl, hogy Michel apja mennyire rideg s kszv ember volt, aki sosem ismerte el fit, brmit tett is az, s felesge elvesztse sem rendtette meg. A fi ezt ltva, megtanulta egyetlen gyllt pldakptl az rzketlensg gyakorlst. Nem kellett sok id, mire is pont olyan rzketlenn s nzv vlt, akinek mindssze a tudomny s az abban szerzett, szomjazott dicssg volt kpes res lelkt szintn fellelkesteni.
Mg fiatal volt, mikor tallkozott Rosaline Lefvre-rel. A trkenynek ltsz, mgis ers, okos s nyltszv lny volt az els, aki kpes volt hatni Michelre. Habr szges ellenttei voltak egymsnak s szerelmk rvid ideig tartott, ksbb mgis sor kerlt a hzassgra. Sem a napl, sem a jegyzetek nem tesznek pontos utalst errl, de a kor esemnyeit figyelembe vve, taln az reg Levray eladsodsa lehetne a magyarzat. Michel soraibl mindinkbb gyllet sugrzik apjrl, nejrl s annak gazdag csaldjrl. A vgyott figyelmet s elismerst pedig tovbbra sem kapta meg, habr neve egyre hresebb vlt. rzseit ht elrejtve, minden idejt s erejt nagyszernek gondolt tervnek megvalstsra sznta. Feltett szndka volt bebizonytani az emberi elme hatrtalan zsenialitst s sajt erejnek isteni mivoltt. Tbb utalst is tesz sikertelen s szrny ksrletekrl, melyeket titokban gyermekeken, akr a sajtjain is elvgzett. Felesge sokig mit sem sejtett ezekrl, s majd' belepusztult a gyszba, sorra halva szletett gyermekeit ltva. Ksbb azonban Levray vatlanabb lett s Rosaline rjtt a borzaszt tettekre. Utols gyermeke egy kislny volt, akin a frfi vgl sikeresen magvalstotta rettenetes elmeszlemnyt. Megbontott egy valdi emberi lelket, ezzel sztvlasztva annak eredenden gonosz s j oldalt is. gy szletett meg a sttebb lny, Noir, s a jobbik, Blanc. Az let elixrjvel tartotta ket letben, ezzel a termszet rendjbe avatkozva, hatatlanul rk letet adva nekik.
Tettnek slyossgra azonban hamar rbredt, rettegni kezdett sajt teremtmnyeitl. Rosaline mgsem engedte elpuszttani immr kt lnyt, Levray viszont ersebb volt - hallosan megsebezte a nt azzal a karddal, melytl az arcn is rk blyeg feszlt, s ksbb az el nem puszttott teremtmnye vgzett vele. Ez ht Michel Levray trtnetet vszzadok s kopott emlkek tvlatbl. Neve nem maradt fenn, csupn annak a lnynek az emlkben, akit akkor ltrehozott, s hallig rettegve gyllt.
Az alkimista kpzett azonban igen nehz volt gyakorlati szempontbl bizonytani. Kutatsom sorn csupn egyre tbb s tbb krds merlt fel, s habr megrtettem, hogy az let elixrje miatt lettnk halhatatlann, nem talltam megoldst arra, miknt volnnk elpusztthatak? Taln bele sem gondoltam igazn, hogy amint erre vlaszt kapok, nemcsak Blancnak, de nekem is vele kell halnom majd.
Vgs hitemet egy Svjcban l tudsba vethettem. Messze fldn hres, de mg inkbb hrhedt volt tudsrl s elmleteirl. Egyarnt jrtas volt a kor akkori tudomnyaiban s az alkmiban is. Kvncsisgomat azonban nemcsak ez keltette fel szemlyben: neve Eduard Lefvre, a genfi tuds volt. Neves csaldbl szrmazott, kinek seit is mind legalbb olyan kivlknak tekintettek. Ennek tudatban gy reztem, joggal sejthetem, hogy eldei kztt egykori anynk is ott szerepel. Ez is f oka volt svjci utamnak, hogy vgre csaldomrl is megtudhassak valamit.
Apr szobt breltem a fvrosban, kzel az egyetemhez, ahol a dikok kztt elvegylve remlhettem tallkozni Lefvre professzorral. Igazn gy reztem magam, akr egy a sok kzl, hiszen pont gy kellett lnem, mint brki msnak, s szinte feledtem minden gonoszsgom.
Kitartsomat vgl - hetekkel ksbb - siker koronzta, s vgre megismerhettem a neves tudst, szemlyesen is. Emlkszem sttzld talrban suhant ki az egyetem kapujn, karjaiban knyvekkel - kivl lehetsget adva nekem ezzel. Segtsgemet ajnlottam, mire hls tekintettel pillantott rm. szinte mosolyt azonban egy ismeretlen, zavart flelem lohasztotta le; habr nem ismert, megrezte rajtam a veszedelmet. Az sz s illem azonban gyztt megrzsein s elfogadta segt kezemet. Arca mindezek ellenre rendkvl bartsgos volt s vilgos rtelmet sugrzott. Sttkk szemei s vonsai kedlyess tettk, s gy tetszett, mintha mindig mosolyogna. Sokfle embert lttam s sokat ismertem, de sosem tallkoztam addig annyira kedves termszet emberrel, s akkor fjt a gondolat, hogy pusztn megjelensem kpes ezt kiirtani egy ilyen halandbl. A pillanat ereje mgis rknyszertett, hogy ne vegyek errl tudomst s bartsgosabb oldalam elvve beszlgetsbe kezdtem vele.
- n Lefvre professzor, ha nem tvedek.
- Jl tudja kisasszony. Honnan ismer? - felelte.
- Sok mvt olvastam mr.
- Valban? Meglep, ha nem srtem meg, hogy egy ifj hlgy komoly rdekldst tanstson a mai tudomnyok irnt. A fiatalsgt tekintve taln az irodalomban nagyobb kedvt leln, mintsem a fizika s a kmia szraz kpleteit magolja.
- Meglepdne. Azok a szraz kpletek sokkal valsabbak, mint korunk rinak fantazmagrii. De gy hallottam, hogy n nem csupn a mai ismeretekben, hanem a mlt elfeledett tudomnyaiban is jrtas?!
- Mire gondol? - krdezte kiss hvsen, mikor mr a kzeli pletnl jrtunk, ahol a professzorok irodi voltak. reztem, hogy nem vesz komolyan, s vgs remnyem volt, hogy felkeltsem rdekldst.
- Alkmira. - vettem fel, mire rszben meglepett, rszben hitetlen pillantssal fordult felm.
- Letnt korok stt veszedelme, melyrl azrt be kell ismernnk, sok felfedezst adott mig neknk. Ha boszorknykodni akar, jobb, ha inkbb egy javasasszonyhoz fordul, nem pedig az alkmihoz!
- Pontosan tudom mit jelent a sz! Habr azt beszlik, maga elismert tuds, e bizalmatlan kijelentse utn nem hiszem, hogy rtelmezni tudn egy hres alkimista jegyzeteit vagy akr vlaszolni tudna krdseimre. - feleltem csaldott dhmben a lekicsinylsrt, s azt is tudtam, ezzel vgleg gyzk kvncsisga felett.
- Mgis kirl volna sz?
- Egy bizonyos Levray jegyzetei kerltek a birtokomba.
- Az lehetetlen...
- rdekli?
- jjel, nem sokkal jfl eltt jjjn el az egyetemre.
Vlaszknt nmn biccentettem. Sejtettem mit mvel jjelente: az erklcs szerinti hullagyalzst s egyb, tiltott ksrleteke vgez a legbizalmasabb krbe tartoz dikok eltt.
Este indulsra kszen, mindenre elsznva magam s nmi remnnyel telve pakoltam ssze mindent, amire szksgem lehet. Tudtam, hogy rengeteg minden megvltozhat, ha tnyleg vlaszt kaphatok krdseimre.
resek voltak mr az utck, csupn a lmpk fnye vilgtott a stt jszakban - ht igen, ez is jdonsg volt mg akkoriban. Gyorsan szedtem lpteim, hamar vgytam tallkozni a professzorral. Odarve senkit sem lttam, pusztn egy apr ablak fnyt a pinck fell. Jobb hjn fel vettem az irnyt s hamarosan meg is pillantottam Lefvre-t. Meglepettsgemet elismer mosoly kvette: az ember, akit napkzben lttam, szinte nem is hasonltott arra, akivel abban a percben szemkzt talltam magam. Tekintete valamifle gonosz fnyt sugrzott, s egszben sokkal visszatasztbb volt alakja is. gy sokkal jobban rezhettem magam trsasgban, minthogy mr nem egy rtatlan lnyknt kellett rnznem.
- rlk, hogy eljtt kisasszony. - kezdte.
- Bocssson meg, a kssrt. - hajoltam meg illedelmesen. Teht, tud segteni?
- Amennyiben rendelkezsemre bocstja azokat a jegyzeteket, amelyekrl mr beszlt, taln igen.
Vlaszknt tnyjtottam, amit krt, s figyeltem milyen mgonddal bnik az iratokkal. Kzben alaposan krlnzhettem a villannyal megvilgtott laboratriumban. Klnbz vegek, kisebb-nagyobb mretben, bennk csillog porszer anyagok, nhol folyadkok. A fny ellenre sttsg uralkodott a helysgben. A legborzongatbb mgis az a jellegzetes hvs szag volt, mely a falakat is titatta.
- Nos, kisasszony, rendkvl rtkes jegyzetek birtokba jutott. Esetleg megkrdezhetem, honnan? - emelte fel tekintett, mire megrezzenve fordultam fel.
- Ezzel majd ksbb foglalkozzon. rti, hogy mirl van sz? - feleltem kiss hvs szigorral hangomban.
- Alkmia, azon bell a transzmutci folyamata. Tbb lnybl eggy transzmutlni; itt azonban ha jl rtem ppen az ellenkezjrl van sz: egybl tbbet. Mindezek ellenre mgis azt kell mondanom, hogy habr ezek az iratok rtkesek, nem a tartalmuk teszi azz ket.
- Hogy rti ezt?
- Lehetetlen megvalstani, pusztn ezrt.
- De ha mgis?
- Mint mr emltettem kisasszony, ha boszorknykodni akar...
- Mindssze kpzelje el, hogy valaha ez az ember kpes volt megteremteni elmletben ezeket a lnyeket, amelyekrl r. - prbltam meggyzni egyre trelmetlenebbl. Bosszantott, hogy habr n l tanja voltam a transzmutci megvalsthatsgnak, ez a neves professzor kptelen beismerni.
- Mgis mit akar ennyire megtudni?
- Egyszer, ha ltrehoztak ilyen lnyeket, akkor miknt lehet elpuszttani ket.
A professzor meglepetten nzett fl rm, taln nem rtette krdsem, de erre mgis rcfolva folytatta:
- Ha valban ltrehoztak ilyen llnyeket, az azt jelenti, hogy a lelkket is sztvlasztottk. Azonban annak ellenre, hogy kt test, a lelkk egybekti ket s amg az egyik meg is hal, a msik miatt nem vglegesen, st az let elixrje miatt nem valszn, hogy brmelyikk is elpusztulhat.
- Ez nem vlasz a krdsemre. - figyelmeztettem stten.
- Ez igen bonyolult krds, de azt hiszem, hogy akkor pusztthatk el vgleg, ha egyszerre, egy idben halnak meg. Persze ez nem biztos, de egybknt is, ez az elmeszlemny pusztn az maradt, ami. Kptelensg, hogy ilyen lnyek ltezzenek, hiszen a blcsek kvt sem tudta soha senki ltrehozni.
- Netn n is prblta? gy vlem az magyarzat lenne az n szemlyisgnek vltozsra is.
- Teht szrevette? Habr az alkmival is prbltam fnyt derteni az emberi szemlyisg kettsgre, a mai tudomnyok sokkal jobban hasznlhatak kutatsom sorn. Halott mr Dr. Jeckyll-rl? Kzeli jbartom. Mindazonltal segtim s egyben tantvnyaim is rendkvl hasznos eredmnyekre bukkanhatnak.
- rtem. Br mg nem volt szerencsm az n bartjhoz, bizonyra rendkvl rdekes ember lehet. Kvncsiv tett, ahogyan felfigyelt a jegyzetek tulajdonosnak nevre dlutn. Netn ismeri Levrayt?
- Be kell vallanom, kisasszony - nevette keseren - ez az ember sajnos csaldunkba tartozik egyik kanym rvn.
- Valban? Mesljen errl, krem. - foglaltam helyet az egyik fotelban a fal mellett.
- Azt hiszem Rosaline-nak hvtk s egyb dolgot nem is rdemes tudni rla, minthogy kornak legnevesebb vl alkimistjnak volt a felesge. Azt mondjk rla, hogy egy tvoli kis francia vrosban halt meg, amikor leszrtk s kiraboltk. A frje szintn feledsbe merlt a kor vltozsval s benn gett sajt kastlyban.
- Sajnos ez mr csak gy van, ha az ember haland. - feleltem unottam, minthogy nem tudtam meg jat csaldomrl. - Azt hiszem ideje, hogy tvozzak, hamarosan megrkeznek a "segti", akiket oly nagy gonddal szeret kihasznlni, de ne rtsen flre, ez nem az n dolgom.
lltam fel sietve, minthogy mr hallottam a kzeled frfiakat, s mr az ajt kilincst is megfogtam mire eszembe jutott, hogy taln nem volna illend elmennem anlkl, hogy a teljes igazsg csupn egy apr rszlett el ne ruljam ama nemes embernek, s be nem mutatkoztam neki, elvgre segtett krdsem megvlaszolsban.
- Bocssson meg, de azt hiszem mindezidig nem mutatkoztam be, s most csak az n tiszteletre fogom igazi nevem elrulni: Noir Levray vagyok, a neves alkimista lnya, ki halla eltti percben hagyta rm ezeket a jegyzeteket, melyeket n is olvashatott.
A professzort dbbent csend vette krl szavaimra, s hitetlensggel kevert rettegs lt ki arcra. Mr ppen krdezett volna, mikor belpett els tantvnya. A pillanatot kihasznlva tntem el a sttsgben, s vissza se nzve siettem, hogy sszecsomagoljak. Fogalmam sincs rla, hogy Lefvre vajon rjtt-e az igazsgra ksbb, avagy sem, de nem is szmtott tbb.
Mindent elgettem msnap hajnalban a vros szln, ami emlket hagyhatott rlam, vagy nvremrl, esetleg apnkrl. Nem akartam, hogy brmi megmaradjon utnunk, tkozott lnyekbl. gy reztem vgleg elszntam magam, hogy megtegyem, amit szletsnktl kezdve hittem, hogy nekem kell majd vghezvinni.
res llekkel vettem szak fel az irnyt, ahol tudtam, hogy meglelem azt a valakit, akihez minden kt, s akitl minden elszakt. Meg kellett tallnom Blancot s tudtam, hogy meg kell t lnm.
|