Rmtelen Wilde-ciklus
Sandman 2008.11.08. 20:57
XI.
Wilde el lltam, de neki httal, sszefontam kt karom, s fenyegeten nztem. Fenyegetbben, mint amennyire gondoltuk volna.
Elhatroztam, megvdem, mert ez gy helyes. Vagy, mert nz md ragaszkodom hozz vagy, mert ennek gy kell lennie, mert ltem s lnyem mlyrl volt az egyetlen, aki visszahozhatott.
Eszembe jutott ugyan, hogy ez taln kiss tlzs, mintha kisajttanm, mintha mint territriumot, vdelmeznm… De az nzs, az ismeretlenl val szeretet s hla tlntte magt a logikn, a trtnet tlntte magt azon, hogy tartzkodjon a tlzott szubjektivitstl.
Wilde halkan kacagott a htam mgtt, n meg elszgyelltem magam.
Gondolom, letben volt az az ember, aki sokat ltott az effle hisztibl. (Csak gondoljunk Bosie s Ross esetre… akiken szintgy mosolyogtam.)
(n hlye...)
XII.
Oscar Wilde nem volt gy Isten igazn (Isten igazban) hv.
n nem vagyok sem katolikus, s ms, az egy Istent hirdet felekezethez sem tartozom.
Arnyaiban kevs a hasonlsg kztnk (mrmint Wilde s nkztem), ez mgis egy olyan kzs pont, amely nekem jles, vagy, hogy gy mondjam, praktikus.
Wilde eddig mg egyszer sem prblta elhitetni velem, hogy mindennek forrsa egy hit, vagy egy ember (legyen az akr a Megvlt).
Wilde eddig mg egyszer sem mutatott r arra, hogy egyetlen t ltezik, s jllehet, is vltozott (maghoz s a vilghoz mrten is), nem ksrelte meg a trtsem.
Wilde, amikor egy Jzusrl szl rsra kne reflektlnom, egyetrt hallgatsba burkolzik, majd hasonl bizonytalansggal, mint n, trzi a mvet (mbr hamar kpes a kritikra).
Noha Istennek szerencss a helyzete, mert t mindenki rti, Jzus kevsb kivltsgos, mert br egy sokak ltal vallott nzet szerves rsze, valami formn mindvgig rthetetlen marad.
Jzus, aki paradoxon mindazoknak, akik nem hvk.
Jzus, akit sajt korban nem tolerltak.
Jzus, aki mrtrr lett.
Jzus, aki minden falu kzpontjn gre emelet tekintettel, vrezve, tviskoszorsan, szelden lg a kereszten.
Jzus, aki mindmig ikon.
Jzus ott fgg Wilde szekrnynek ajtajn.
Nem az Isten, az arctalan.
Jzus, akit nem rthetek.
XIII.
Oscar Wilde magas, termetes ember volt, ehhez mrten a keze is nagy volt, klknt mg inkbb fenyeget.
Volt, hogy feldhtettek, akkor Wilde egyszeren mellm lpett, s kihzta grcsbe szorult kezem a zsebembl. Ha elg nagy volt a zsebem, mg idben ki tudtam nyjtani az ujjaim. Wilde azt mondta, tegyem ettl fggv az tst: a zseb mrete, s a kz kiheztartozsa dntsn helyettem.
Ha Wilde volt mellettem, tttem.
XIV.
lnk egy padon, Wilde s n, elttnk kt ids hlgy beszlget.
Egyikk harsnyan kacag, ssze nem ill, rgi ruhadarabokat hord. Azt mesli, ez fiatalasszonyknt volt r j utoljra (Gondolkods nlkl elhisszk.). A hajt sem hordta gy egszen rgta, ezstszrke, ritka tincsei a htra omlanak, termszetellenesen, grcssen (kontyban taln elnysebb volna). Festeni sem szokta magt (hinyoljuk is a rutint). Leginkbb nimittornak tnik, nmaga karikatrjnak, ahogy szpsgt akarja feleleventeni, gy vlva egy torz rmkpp, olyasvalakiv, akit egy hajdan szp n lthatott, mint lidrcnyomst.
- Szerinted szpnek rzi magt? Most boldog lehet? – krdezem Wilde-ot, aki megigzve bmulja a jelensget, m arcn nyoma sincs a gynyrsgnek, inkbb elkeseredett undornak. Nemleg ingatja a fejt, azt feleli, most utlja magt csak igazn.
Wilde sosem regedett meg annyira, n pedig mg szinte gyerek vagyok, teht joggal szrnyednk el, mikor a nni kacrnak sznt mozdulattal hzza fel visszeres lbn a szoknyt.
Egyforma arckifejezssel hklnk htra, Wilde s n. Mint mindig, most is reagl hamarabb, felpattan, s hihetetlen intenzitssal kezd beszlni, rgtnztt eladsa tmja az esztticizmus, a szpsg filozfija.
ltalnos felhborodst kelt, s megkergetik ugyan, de megri.
Lthatom Oscar Wilde-ot futni.
XV.
Wilde eszik, n pedig a tnyromra meredek.
A polipnak hrom szve van, nyolc karja.
Az embernek egyetlen szve, s csupn kt karja.
Egy polipnak hrom szvt trhetik ssze, egy polip hromszor hajthatja magt hallra.
Egy embernek egyetlen szvt egyetlenegyszer tehetik tnkre.
Egy polip nyolc karjval ngyszer annyit rint, s ngyszer gy lel, ngyszer gy t.
Egy ember kt kezbl is csak egy a j, az gyes, s a kt karjval sem lel mindig gy, hogy az egy szve benne van a gesztusban.
Wilde kiveszi a kezembl a tollat, s thzza az rottak, azt mondja, ez mr vgkpp nem mvszet, ugyan mr, hiszen egy poliprl rok! A polipot egyem, ne szmoljam a rszeit, s vgkpp ne rjak rla.
|